SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

SEO yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? SEO, ilgili web sitelerin dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan Google arama motorunda daha yukarılarda olmasını sağlayan en önemli kavramlardan biridir. Peki SEO yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi unsurların ön plana çıkarılarak SEO yapılması daha etkili olacaktır? Tüm bu detayları yazımızda derleyerek sizler için hazırladık.

Backlink Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO en temel anlamda iki türlüdür. Bunlar sırasıyla site içi SEO ve site dışı SEO’dur. Site içi SEO kapsamında ilgili anahtar kelimelerin doğru seçilerek yazı içerisine doğru biçimde dağıtılması, başlık hiyerarşisinin doğru biçimde oluşturulması, meta açıklamaların doğru biçimde yapılması ve site içi linklerin doğru biçimde verilmesidir. Dış seo ise backlink çalışmaları olarak bilinmektedir.

Backlink çalışmalarının sistematik bir şekilde bir araya getirilmesi ile backlink paketleri oluşur. Yalnız dikkat! Çok sayıda backlink çalışması demek, çok üst sıralara geleceğiniz anlamına gelmeyebilir. Önemli olan bu çalışmaların doğru bir şekilde yapılmasıdır. Yanlış yapılan çalışmalar sitenize çok sayıda zarar verebilir. Doğru backlink çalışmaları için, backlink paketleri satış firmaları arasında yer alan backlinkim firması tercih edilebilir.

SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitelerinin organik trafik değerinin artırılması için mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri olarak öngörülen SEO kavramının çok iyi anlaşılmasında yarar vardır. Buna göre dikkat edilmesi gereken site içi SEO faktörleri genel olarak şunlardır:

  • Başlık etiketlerinde anahtar kelime kullanımı,
  • Açıklama etiketinde anahtar kelime kullanımı,
  • İçerik kısmında anahtar kelimenin dengeli biçimde dağıtılması,
  • İçerik uzunluğuna dikkat edilmesi,
  • Kopya içeriğe yer verilmemesi,
  • İçeriklerde resim alt açıklamalarında anahtar kelimelere yer verilmesi

Tüm bu site içi SEO faktörleri ele alınarak oluşturulmak istenen içeriklerde SEO ayarlarının son derece iyi biçimde yapılması mümkün olacaktır. Özellikle de iç SEO kapsamında tüm bu işlemlerin eksiksiz ve tam biçimde yapılması ilgili web sitesinin değerini daha fazla yükseltecek, arama motorlarında siteyi daha yukarılara taşıyacak ve neticesinde de organik trafiğin sağlanması daha da kolay olacaktır.

SEO İçin Yapılması Gerekenler

SEO için yapılması gerekenler genel olarak bahsettiğimiz üzere iç SEO kavramıyla birlikte dış SEO kavramının da oluşturulmasıdır. İç SEO kapsamında bahsettiğimiz tüm faktörlerin en iyi biçimde oluşturulmasıyla birlikte hem daha fazla trafiğin elde edilmesi hem de web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkarak ön planda olması gerçekleştirilir.

Ancak SEO için yapılması gerekenler kapsamında küçük detaylara da yer verilmesi gerekmektedir. Buna göre belirttiğimiz üzere ilk olarak anahtar kelimelerin tercihi son derece önemlidir. Anahtar kelimelerin semantik olması da yine bu noktada önemli bir unsurdur. Semantik olarak tercih edilmesi yazının okunabilirliğiyle birlikte arama motorlarında ilgili web sitesinin daha ön planda olması da sağlanmaktadır. Başlıkların anahtar kelimeler tarafından şekillenmesi ve alt başlıkların da üst başlıklarla uyumlu biçimde oluşturulması SEO ayarlarının tam yapılması açısından son derece önem taşımaktadır.

İçerik hazırlarken içeriğin kopya cümlelerden oluşmaması, rewrite içeriğe düşmemesi de yine kontrol edilerek hazırlanması en önemli konulardan biridir. Bununla birlikte yine içeriklerde kaliteli ve uygun resimlere yer verilmesi, resim açıklamalarına da anahtar kelimelerin eklenerek bu açıklamalara yer verilmesi SEO yapılanmasını olumlu yönde etkileyecektir. Bu işlemler yazının okunabilirliğini artıracak olması ve SEO kavramına uygun olması sebebiyle de yine en çok uygulanması gereken işlemler arasında yer almalıdır.

Site içi ve site dışı SEO ayarı için ise aynı zamanda link çıkışlarının yapılması SEO kavramının tam uygulanması adına önemli bir etkendir. Özellikle otoriter sitelere yapılacak link çıkışları sitenin kalitesini ve otoritesini daha da artıracak olup SEO uyumunu da en iyi biçimde yakalayacaktır. Site içi ve site dışı link çıkışlarında linklerin kırık olmamasına yani link yönlendirmelerinde hatalı sayfaların çıkmamasına da önemle dikkat edilmelidir. Çünkü kırık linkler SEO kavramını olumsuz etkileyen durumlardır. Tüm bu uygulamalar kapsamında SEO tam anlamıyla yazılara, içeriklere uygulanacak olup web sitesinin de arama motorları tarafından üst sıralarda yer verilmesi sağlanacaktır.

SEO Teknikleri

Blog sitelerinde ya da alışveriş tarzı sitelerde SEO yapılandırmalarının çok kapsamlı biçimde gerçekleştirilmesi adına SEO teknikleri en iyi biçimde araştırılarak uygulanmalıdır. Nitekim genel olarak bahsettiğimiz üzere SEO tekniklerinin en tepesindeki etkenlerden biri doğru anahtar kelimenin seçimidir. Doğru anahtar kelimesi tercih edildikten sonra anahtar kelimenin doğru biçimde dağıtılması ve link çıkışlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu tür işlemler ile birlikte web sitesi içeriklerinin daha okunabilir hale gelmesi, arama motorları tarafından ilgili web sitesinin daha yukarılarda gösterilmesi de mümkün olmaktadır. SEO yaparken dikkat edilmesi gerekenler noktasında SEO teknikleri doğru biçimde araştırılarak sitelerde, içeriklerde uygulanmalıdır.

Seo yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.